Letní sezóna za námi, zima před námi…

Letní biatlonová sezóna byla zakončena sérií mistrovských soutěží a jilemničtí biatlonisté byli na stupních vítězů opět vidět.
Dorostenecká skupina KB Jilemnice se letošní letní sezonu zúčastnila dvou Mistrovství České republiky. První zářijový víkend se uskutečnilo MČR v biatlonu na kolečkových lyžích v Letohradu. Zde se sešla kompletní česká konkurence doplněná i závodníky z Polska a Slovenska. Naši sportovci se mezi silnou konkurencí neztratili a vybojovali celkem 10 medailí, kompletní stupně vítězů dobyla naše děvčata ve sprintu v kategorii W16 (1.m Denisa Brunátová, 2.m Lucie Paulusová, 3.m Anna Kulhánková), v juniorech se na 3.m. umístil Víťa Hornig, ve stíhacím závodu byl také třetí, třetí byla i Tereza Voborníková a Lucie Paulusová, druhé místo vybojovali Renata Trejbalová s Petrem Hákem a mistrovský titul získala Anna Kulhánková. Druhé MČR, tentokráte v biatlonovém krosu, se konalo v Bystřici p.H.. Z našeho klubu vyjela pouze minivýprava sedmi sportovců. Výborných výsledků dosáhla Magdaléna Bergerová, která získala dva mistrovské tituly a jednu bronzovou medaili. Marek Grusz získal titul v supersprintu.
MČR v letním biatlonu žactva se konalo v Břidličné a na programu byly sprinty, štafety trojic a závody s hromadným startem. Ve sprintu jsme předvedli stabilní výkony a vystoupali na hezká umístění 5.m Eliška Polonská, 7.m Patrik Plecháč a Matyáš Pokorný. Štafeta ve složení Dlabová, Johnová, Polonská skončila na 3.místě. V závodu s hromadným startem si pro 3.m doběhl Lukáš Kroupa, 4.m obsadila Nikola Plecháčová a Eliška Polonská, 6.m Mikuláš Shorný a Natálie Dlabová, 7. Matyáš Pokorný.
Celkem náš klub na letních MČR získal 19 medailí. Letní příprava byla velmi kvalitní a pěkné výkony jsou předzvěstí slibných výsledků i v nastupující zimní sezóně, na kterou se už těšíme.
Ale nejen závoděním mimo Jilemnici žil náš klub, závody jsme pořádali i my na Hraběnce a bylo jich za letošní rok hned několik. Ještě na konci zimní sezóny 2019 jsme byli pověřeni pořádáním závodu „SCM OPEN“, což je závod pro talentované sportovce zařazené ve Sportovních Střediscích Mládeže z celé republiky. Akce se konala v termínu 8.-10.2.2019 v Jilemnici a startovalo zde 74 sportovců. Další akce tentokráte pro veřejnost s názvem „STAŇ SE MLADÝM BIATLONISTOU“ proběhla 25.dubna a jejím cílem bylo získání dalších mladých sportovců do našeho klubu. Ve čtyřech kategoriích bojovalo o sladkou odměnu třicet dva borců a borkyň. Za asistence starších zkušených biatlonistů pro ně bylo připraveno deset stanovišť, kde všichni za předvedené výkony sbírali body, ze kterých byla na závěr sestavena výsledková listina. Vrcholem pořadatelského umu byla organizace „III. Kola Českého poháru v letním krosovém biatlonu žactva, dorostu a dospělých“, který náš klub pořádal již podruhé. Jednalo se o velkou celostátní akci pořádanou ve dnech 6. – 8. září. V sobotu startovalo 528 závodníků ve všech věkových kategoriích ve sprintu se skupinovým startem a v neděli se na start sprintu postavilo 533 sportovců. Akce byla ze strany ČSB, organizátorů i diváků hodnocena kladně, jak po stránce organizační, tak po stránce sportovní. Týden poté jsme uspořádali v rámci „Evropského týdne mobility“ již tradiční akci „Přesná muška je pořádná fuška“. Ve středu 18.9.2019 se na střelnici v areálu Hraběnka sešlo z řad široké veřejnosti 58 zájemců o střelbu ze špičkových biatlonových zbraní Steyer. V šesti kategoriích se soutěžilo, kdo sestřelí víc terčů. První tři v každé kategorii dostali diplom a drobnou věcnou cenu. Poslední podzimní akcí bylo „Mistrovství Jilemnice v orientačním biatlonu 2019“ Letošní závod byl opět organizován sportovními kluby OK Jilemnice a KB Jilemnice, pro které to byla generálka před organizací Mistrovství světa, které v příštím roce pořádáme. Závod proběhl v lokalitě Horní Branná. Potěšitelná byla rekordní účast v hlavní kategorii. Soutěžilo se v kombinaci zkrácené klasiky, kde si závodníci mohli vyzkoušet všechny aspekty tohoto sportu tj. lokaci, orientační běh i střelbu.
V letošní zimní sezóně se chystáme v lednu na organizaci regionálního závodu žáků v biatlonu, dalšího závodu SCM OPEN v únoru a v příští letní sezóně si Vás dovolíme pozvat krom tradičních akcí také na další kolo Českého poháru v letním biatlonu a hlavně a především, na výše zmiňované Mistrovství světa v orientačním biatlonu v termínu 30.7.-2.8.2020 na Hraběnce.