Biatlonové závodění v září

Máme za sebou další měsíc přípravy, který se nesl v závodním duchu, tady je krátké shrnutí.

Dorostenci závodili takřka každý víkend. V rámci ještě srpnového soustředění v Letohradě ochutnali kolečkovou dráhu a střelnici v místě konání MČR na KL – na prvním SCM CUPu. Výsledkově se ve svých kategoriích prosadili Ilona Plecháčová a Ella Kunčíková – 1.místo., Valerie Křížová, Sára Červinková, Lukáš Kroupa a Patrik Plecháč – 2.m., Antonín Hron a Idmar Janele – 3.m. , Denisa Brunátová – 4.místo. 

Tato umístění byla dobrou předzvěstí pro následující víkend, kdy se o víkendu 3.-4.9.  konal na stejném místě IBU Summer Biathlon CER Cup, v rámci kterého se vyhlašovalo i MISTROVSTVÍ ČR V BIATLONU NA KOLEČKOVÝCH LYŽÍCH. Závodilo přes 200 účastníků nejen z naší republiky, ale i z Polska, Slovenska, Slovinska a Maďarska. Závodilo se ve sprintu, supersprintu a stíhacím závodu. Tento víkend byl pro jilemnické závodníky medailovou žní. V sobotu mistrovský titul ve svých kategoriích vybojovali čtyři mistrovské tituly – Kulhánková Anna, Plecháčová Ilona, Jandurová Lucie, Kulhánek Lukáš, Idmar Janele, stříbro a titul vícemistryně získaly Křížová Valerie a Polonská Eliška.  Bronzovou medaili získal Vilém Hron.  V nedělním stíhacím závodu titul mistryně opět získali Kulhánková Anna, Plecháčová Ilona, Jandurová Lucie a Kulhánek Lukáš, druhé místo si zopakovala Eliška Polonská a třetí místo brali Křížová Valerie a výborným výkonem se také propracovali na 3. místo Denisa Brunátová a Lukáš Kroupa.  Za zmínku stojí i mistrovské tituly našich odchovanců Terezy Voborníkové a Vítězslava Horniga. A také je nutné vyzdvihnutí především střeleckých výkonů u Elišky Polonské a Lukáše Kulhánka, kteří se systematicky střelbě nevěnují, protože se připravují pod vedením trenérů lyžařů běžců a na biatlonové závody si pouze „odskočili“.

Víkend 10.-11.9. se nesl ve znamení domácích bojů při 2.ČP v letním krosovém biatlonu, kdy se na Hraběnce sešlo přes 300 závodníků, aby poměřili síly ve vytrvalostním závodu a sprintu. Nejlepší z našich v sobotu vybojovali stříbrnou medaili – Lucie Jandurová, Ilona Plecháčová, Anna Kulhánková, Lukáš Kroupa, Matěj Kunčík. Bronz brali Sára Červinková, Idmar Janele  a 4.místo Terezie Dlabová, Patrik Plecháč a Tomáš Sucharda.  V nedělním sprintu byl druhý Lukáš Kroupa, čtvrtý Idmar Janele, Lucie Paulusová, Monika Martínková a Václav Hrouda. Závod se povedl i po poředatelské stránce, sportovci i jejich doprovod byli velmi spokojeni, proto bych tady znovu rád poděkoval i všem rozhodčím a pořadatelům (jejichž počet se pohyboval přes 80), bez kterých bychom takový závod uspořádat nedokázali. 

Sérii republikových šampionátů doplnilo MČR v letním krosovém biatlonu v Bystřici p.H.. Zde závodila pouze část našich dorostenců, protože další skupinka závodila na mezinárodních závodech v Czarnym Bóru (POL) a MČR lyžařů běžců ve Vesci. V Bystřici jsme díky Idmarovi Janelemu, který dvakrát vyhrál, Patriku Plecháčovi, který byl 3. a v neděli 4. a vyrovnaným výkonům dalších závodníků těsně pod stupni vítězů (Terezie Dlabová 4.m.) získali celkové prvenství v dorosteneckém republikovém žebříčku. V klubových štafetách si stříbro odvezli Idmar Janele s Ferdinandem Jansou. Vše pečetil svým bezchybným střeleckým výkonem Václav Hrouda, který v mužské kategorii suveréně zvítězil. V Czarnym Bóru získal zlatou a stříbrnou medaili Antonín Hron a Lucie Paulusová byla  dvakrát třetí. Na MČR ve Vesci získala jeden titul mistryně a jeden vícemistryně  Lucie Jandurová, 2x titul vícemistryně Ilona Plecháčová a Matěj Kunčík byl třetí.

Do prvního sněhu dorostenci ještě stihnou opět domácí mezinárodní závod pod hlavičkou IBU – 2. SPORT & FREIZEIT SCM Cup KL.

Ani žáci se nenudili, v termínu 27.-28.8. se konal žákovský 2.ČP ve Vrchlabí. Zúčastnilo se přes 560 závodníků. Zde se v obrovské konkurenci podařilo dvakrát získat zlato Matějovi Tauchmanovi,  Amálii Wolfové a Karolíně Špicarové bronz, dvakrát čtvrtá byla Ester Chmelíková.

Na MČR v Praze se žákům medailově nedařilo především díky špatné střelbě, ale i přes to, se z zvítěztví v celorepublikovém žebříčku mohl radovat Matěj Tauchman.

Všem přejeme pevné zdraví během zbytku letní sezóny a těšíme se, že nás přijdete povzbudit na 2. SPORT & FREIZEIT SCM Cup, který se koná o víkendu 15.-16.10. na Hraběnce. Startovat se bude v sobotu od 15h a v neděli od 10h. Budeme se těšit.

V závěru moc děkujeme všem našim sponzorům a podporovatelům, díky kterým můžeme výše uvedenou činnost vykonávat:
Krajský úřad Liberec – GP2022, Město Jilemnice – GP2022, Sportovní centrum s.r.o., Nářadí Hornig s.r.o., DELFI spol. s r.o., Hendrych & synové s. r. o., DELTA PLECHÁČ, s.r.o., KNIHKUPECTVÍ U MALÝCH s.r.o., To pravé ořechové – manželé Havlovi, LENTUS, spol. s r.o., Auto doplňky TOMA AUTO, Bezvabezky.cz, LBS SPORT, Kablo Vrchlabí s.r.o., KOBRA HB s.r.o., NETAIR, s.r.o., InfoStřechy.cz, Stavební firma Hanuš s.r.o., Tauchman SWS, s.r.o., Kuželna – Josef Král, Hotel Žalý, Horský hotel Kubát.