Historie klubu

Založen byl v roce 1968 Petrem Jandou ze Studence a Josefem Trojanem z Jilemnice.

Obklopili se mladými zájemci o biatlon ze Západních Krkonoš od Harrachova přes Rokytnici nad Jizerou, Vrchlabí, Horní Brannou, Jilemnici, Studenec až po Roškopov u Staré Paky. V roce 1970 KBS TEXLEN Studenec postoupil z druhé do první – celostátní ligy družstev. Název klubu byl rozšířen na KBS TEXLEN Studenec-NAVETA Vilémov. V roce 1976 bylo zřízeno TSM s profesionálním trenérem Jindřichem Tryznou. Došlo k podstatnému zlepšení materiálních podmínek, byla navázána spolupráce s lyžařskými sportovními třídami na I.ZDŠ v Jilemnici a také se sportovním gymnáziem a jeho lyžařskými třídami. Na základě žádosti vedení klubu bylo v roce 1980 zřízeno Ústředním výborem SVAZARMU SVS-M. Profesionálním trenérem se stal Zdeněk Vejnar, na částečný úvazek pracoval ve středisku do roku 1985 Josef Trojan. Do RH Harrachov a později do Jablonce nad Nisou odcházeli postupně v průběhu 45 let odchovanci jilemnické základny a na světových a evropských soutěžích získali celkem 78 medailí. Na MS 9, na MSJ 14, na ME 8 a na MEJ 19, dalších 6 medailí získali na Akademickém mistrovství světa, 21 medailí na světových pohárech a Veronika Vítková titul dorostenecké mistryně světa. První seniorskou medaili přivezl v roce 1987 odchovanec Jan Matouš z MS v Lake Placid. Byla bronzová.  Bronzovou medaili si přivezl z MS v roce 2003 i Zdeněk Vítek. V roce 1989 se Jan Matouš stal dvojnásobným akademickým mistrem světa. Je to současný viceprezident ČSB a šéf SKP Jablonec nad Nisou. V roce 2009 zvítězil na světové zimní univerziádě Jaroslav Soukup. Juniorský titul mistra světa získal Antonín Kříž v roce 1974 a Veronika Vítková v roce 2009. Titul mistra Evropy získal Zdeněk Vítek a Jaroslav Soukup, Magda Rezlerová je trojnásobná juniorská mistryně Evropy, Jaroslav Soukup získal juniorský titul jednou.

Dalšími skvělými a už opravdu největšími úspěchy našich sportovců je zisk historicky první olympijské medaile pro český biatlon, kterou získal Jaroslav Soukup na zimních olympijských hrách v Sochi 2014. Dále zisk stříbrné olympijské medaile ve smíšených štafetách  pro Veroniku Vítkovou a Jaroslava Soukupa rovněž na OH v Sochi. Nesmíme zapomenout ani na několikanásobného juniorského mistra světa na kolečkových lyžích a čtvrtého s Mistrovství světa junorů Tomáše Vojíka a několikanásobného medailistu z vrcholných akcí (MSJ, MEJ) Adama Václavíka.

Na všech těchto úspěších se podíleli a podílejí nejen trenéři základny, ale nesmíme zapomenout na trenéry sportovních tříd I. ZDŠ a jilemnického gymnázia, SKI Jilemnice a lyžařské trenéry všech okolních městeček a vesnic, kteří do bílé stopy přivedli zájemce o lyžování. Jejich odchovanci se rozhodli v žákovském nebo dorosteneckém věku vzít ještě pušku na záda. Je to výsledek společné práce a všem za to patří poděkování a uznání.